Janubiy Koreya 2023 yilda 110 000 nafar ishchini jalb qilishni rejalashtirmoqda, jumladan, O‘zbekiston ham bu mamlakatga ishchi jo‘natayotgan 16 davlat qatoriga kiradi.
Janubiy Koreyada “Koreya inson resurslarini rivojlantirish xizmati” tomonidan seminar tashkil etilib, ushbu seminarda E-9 vizasi asosida ishchi kuchi jo‘natayotgan 16 mamlakatdan tashkilot rahbarlari hamda mas’ul xodimlar ishtirok etdi. Bu haqida Dunyo axborot agentligi o`z sahifasida ma`lum qildi.
Tadbirda O‘zbekiston tomonidan Kambag`allikni qisqartirish va bandlik vazirligi huzuridagi Tashqi mehnat migratsiyasi masalalari agentligi delegatsiyasi ishtirok etdi.
Koreya tomonidan vakil 2022-yilda ishga kirish uchun ruxsatnoma tizimi (EPS) natijalari va 2023-yilga mo‘ljallangan tadbirlar haqida batafsil ma’lumot berdi.
Tizim tarixida birinchi marta 2023-yilda E-9 vizasi bo‘yicha Koreyaga ishchi kuchi yuboruvchi 16 davlat uchun umumiy kvotalar soni 110 mingta qilib belgilandi.
Bu, o‘z navbatida, Janubiy Koreyaga ishchi jo‘natayotgan davlatlar zimmasiga katta mas’uliyat yuklashi, fuqarolarni mamlakatimizga kirishidan oldin o‘qitish va kurslarga ko‘proq e’tibor qaratish zarurligini talab etadi.
Avvalroq, 2023-yilda Buyuk Britaniyaga O‘zbekistondan 1500 nafar ishchi jalb etilishi rejalashtirilgani xabar qilingandi.
17-yanvar kuni birinchi 24 nafar o‘zbekistonlik mehnat muhojirlari Buyuk Britaniyadagi qishloq xo‘jaligiga ixtisoslashgan fermer xo‘jaliklariga mavsumiy ishlarga jo‘natildi.
Shuningdek, Tashqi mehnat migratsiyasi masalalari agentligi tomonidan fuqarolarni xorijiy davlatlarda mehnat faoliyatini amalga oshirishga jalb qilish, xorijda ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish masalalari yuzasidan ham ma’lumotlar berildi.
Xorijiy vakolatli tashkilotlar va ish beruvchilar bilan olib borilgan muzokaralar natijasida Buyuk Britaniya, Germaniya, Bolgariya, Finlyandiya, Latviya, Polsha, Serbiya, Rossiya, Qozog‘iston kabi davlatlarning 112 ta tashkiloti bilan 15 000 dan ortiq bo‘sh ishchi o‘rni belgilab olindi.
2022-yilda Rossiya Federatsiyasi, Angliya, Germaniya, Serbiya, Yaponiya, Janubiy Koreya, Turkiya, Qozog‘iston mamlakatlarda 36 000 nafarga yaqin fuqaro muddatli ish bilan ta’minlandi.
Shuningdek, muzokaralar natijasida 63 nafari Germaniyaga, 78 nafar nomzod Angliyaga, 4901 nafar fuqaro Koreyaga mehnat uchun jo`natildi.
Hozirgi vaqtda chet elda ishlash istagida bo‘lgan o‘zbekistonliklarga Germaniya, Ruminiya, Vengriya, Angliya kabi davlatlarda tibbiyot, haydovchilik, qurilish, ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatishning turli sohalarida ish taklif etilmoqda.

Южная Корея планирует нанять 110 000 работников в 2023 году
В южнокорейском городе Сокчо состоялся семинар, организованный "Службой развития человеческих ресурсов Кореи" с участием руководства и ответственных работников организаций из 16 стран, направляющих рабочую силу в эту страну на основании визы Е-9, сообщает информационное агентство "Dunyo".
В мероприятии приняла участие делегация во главе с заместителем руководителя Агентства внешней трудовой миграции при Министерстве по сокращению бедности и занятости населения Узбекистана Азизбеком Юнусовым.
Представители Кореи представили подробную информацию о результатах работы системы Разрешения на трудоустройство (РТЗ) в 2022 году и мероприятиях, запланированных на 2023 год.
Впервые в истории этой системы общее количество квот для 16 стран, направляющих рабочую силу в Корею на основании визы Е-9, было установлено на уровне 110 000 в 2023 году.
Было отмечено, что это, в свою очередь, является большой ответственностью для стран, отправляющих работников в Южную Корею, и необходимо уделять больше внимания подготовке и курсам обучения граждан перед въездом в страну.
Ранее сообщалось, что в 2023 году планируется привлечь 1,5 тысячи рабочих из Узбекистана в Великобританию.
17 января первые 24 узбекских трудовых мигранта были отправлены на сезонные работы на фермы, специализирующиеся на сельском хозяйстве в Великобритании.
Также Агентство внешней трудовой миграции предоставило информацию о привлечении граждан к трудовой деятельности в зарубежных странах, защите их прав и интересов за рубежом.
В результате переговоров с зарубежными компетентными организациями и работодателями были подписаны соглашения о сотрудничестве со 112 организациями из таких стран, как Великобритания, Болгария, Латвия, Польша, Германия, Сербия, Финляндия, Россия, Казахстан, выявлено около 15 000 вакансий.
В частности, в 2022 году около 36 тыс. граждан были трудоустроены на срочные рабочие места в таких странах, как Россия, Корея, Казахстан, Германия, Сербия, Япония, Англия, Турция.
Также в результате переговоров 4 901 гражданин был направлен на работу в Корею, 78 - в Англию, 63 - в Германию.
Сегодня узбекистанцам, желающим работать за рубежом, предлагаются рабочие места в различных областях медицины, вождения, строительства, производства и обслуживания в таких странах, как Германия, Румыния, Венгрия, Англия.